Naše články

Zde si přečtěte některé naše články v různých médiích

 

 Zveřejněno v Jáchymovském zpravodaji 7/2011

                              PROSLAVILA JÁCHYMOV      

                   4.července je to již 137 let od úmrtí Marie Curie Sklodowské

            Jáchymov je jí plný – již 76 let se tak jmenuje jeden ze čtyř pramenů léčivé radonové vody, jáchymovská základní škola již 33 let nese její jméno a na průčelí Lázeňského hotelu CURIE již 19 let čteme jméno této malé, skromné a přece mimořádné ženy. V lázeňském parku u památníku manželů Curieových si každoročně 4.července připomínáme její přínos pro celý svět a její zásluhy na proslavení našeho města.

            Byla to ona - Maria Sklodowska - původem z Polska, páté dítě učitele matematiky a fyziky, nejprve učitelka ve Varšavě a podporovatelka své starší sestry a budoucí lékařky při studiu na pařížské univerzitě. Tam ji pak sama následovala, ke studiu disciplín svého otce - matematiky a fyziky. Co jiným trvalo někdy i deset let zvládla Maria za pouhé 4 roky díky své píli a vynikající paměti.. V Paříži ji zaujaly výzkumy záření atomů uranu, jež prováděl profesor A.Henri Becquerel. Stala se doktorandkou v jeho laboratoři a věnovala se bádání v této nové a neznámé oblasti.

            V Paříži ve svých sedmadvaceti letech poznala muže, jenž ji zaujal a ona jeho – chemika a také vědce Piera Curie. Spojil je společný vědecký zájem a společná vědecká práce. Za rok se vzali a spolu pokračovali v práci a zkoumání. Jak se později ukázalo, vznikl tak mimořádný vědecký tým. Neměli to snadné, práce bylo hodně, a věda tehdy stejně jako dnes vědce moc neživila. K tomu se jim za nedlouho narodilo dítě, holčička, a v péči o ni jim pomáhal pierův otec a mariin tchán. Aby rodinu celou uživili, museli hodně pracovat, psát a publikovat,.

            A jakou roli v tom hrál Jáchymov? Velmi důležitou, neboť z Jáchymova dováželi pro své výzkumy ten zvláštní kámen obsahující uran, rudu zvanou smolinec. Ten kámen, který jáchymovským horníkům při těžbě stříbra přinášel „smůlu“ a když na něj narazili, tak už naopak nenašli svou obživu – stříbro. Smolinec neměl tehdy žádné využití a proto končil jako hlušina v odvalu, ale geology a vědce tenhle materiál už dlouho zajímal. Již před téměř dvěma tisíciletími se totiž něco takového používalo v Itálii pro barvení glazury keramiky. Koncem 18.století se našlo i jeho moderní využití - při barvení skla a německý lékárník Klaprothem objevil ve smolinci nový prvek nazvaný uran. Ale že je uran zdrojem i jakýchsi paprsků zvaných radioaktivita, to zjistil až profesor Becquerel na univerzitě v Paříži. Mladí manželé ten náš smolinec zkoumali a věnovali mu všechno své úsilí až zjistili, že té radioaktivity je ve smolinci jaksi více, než odpovídá záření samotného uranu. To jim nedalo spát a výsledkem pokusů a zkoumání byl v roce 1898 objev dvou nových přírodních prvků – první nazvali POLONIUM a druhý RADIUM. Za to jim oběma pak byla v r.1902 udělena Nobelova cena za fyziku. M.Curie Sklodowská po smrti manžela ve výzkumech pokračovala, stala se profesorkou na Sorboně, založila nový vědecký ústav a v roce 1911  získala ještě i druhou Nobelovu cenu – tentokrát za chemii. Jedním z jejích žáků byl v r. 1925-6 i český vědec a pozdější akademik František Běhounek, jehož jméno tady také máme.

Naše město Jáchymov pak M.Curie Sklodowská dokonce i osobně navštívila a to v roce 1925. Přijela do místa, které svým černým kamenem – smolincem - přispělo k jejím objevům a spolu s ní se zapsalo do světových dějin. Při té příležitosti dokonce i sfárala do šachty Dolu Svornost a zde v houbce 500 metrů pod zemí pokřtila svým jménem nově objevený pramen léčivé minerální vody.

            Je tedy namístě, že si my tady v Jáchymově i dnes jméno a život této mimořádné ženy stále připomínáme a také v budoucnu budeme připomínat.

                                                                                                          Petr Hejský

Literatura: Ilona Barboráková a www.wikipedie.cz